CUTLER HAMMER XTOB1P6BC1 Overload Relay; Overload Current MIN:1A; Current MAX:1.6A; Coil Voltage DC MAX:220V; Product Range:XT Series; Coil Voltage AC MAX:600V; VAC NOM:600V; COI
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
10
quantity
Product details
Category
OVERLOAD RELAY; OVERLOAD CURRENT MIN:1A; OVERLOAD CURRENT MAX:1.6A; COIL VOLTAGE DC MAX:220V; PRODUCT RANGE:XT SERIES; COIL VOLTAGE AC MAX:600V; COIL VOLTAGE VAC NOM:600V; COIL VOLTAGE VDC NOM:220V; OVERLOAD ADJUSTMENT CURRENT MIN:1AROHS COMPLIANT: YES; Part Number: XTOB1P6BC1; Category: Contactors & Starters; Subcategory: Solid State Overload/Relay
  • OVERLOAD RELAY; OVERLOAD CURRENT MIN:1A; OVERLOAD CURRENT MAX:1.6A; COIL VOLTAGE DC MAX:220V; PRODUCT RANGE:XT SERIES; COIL VOLTAGE AC MAX:600V; COIL VOLTAGE VAC NOM:600V; COIL VOLTAGE VDC NOM:220V; OVERLOAD ADJUSTMENT CURRENT MIN:1AROHS COMPLIANT: YES